free-extras.com |
owocach ulega zniszczeniu pod wpływem procesow kulinarnych. W papryce nie. Papryka to doskonałe warzywo na poprawę kolorytu cery i wzmocnienie odporności.
Skład papryki:
Niektóre właściwości papryki zależą od jej koloru.
en.wikipedia.org |
Papryka czerwona np zawiera najwiecej beta-karotenu. W ok. 70% zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na te prowiatmine. Ponadto to cenne źródło witaminy C. Dodatkowo papryka czerwona zawiera rutynę - idealną dla pań o kruchych naczynkach krwionośnych, które wzmacnia.
Papryka zielona zawiera spore ilości kwasu foliowego, polecana przyszłym mamom. Jest także bogactwem witamy młodości - witaminy E.
Papryka żółta, pomarańczowa - źródło luteiny i zeaksantyny, które potrafią unieszkodliwić wolne rodniki w siatkówce oka, a nam zapewnić dobry wzrok.
Papryki wsystkich barw zawierają:
- witaminy B2, B6
- witaminę C
- cenne źródło błonnika,
- zawiera również witaminę K,
- składniki mineralne tj.: potas, wapn, fosfor, magnez, żelazo.
Działanie papryki:
- luteina i zeaksantyna, które mogą spowolnić rozwój chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej,
- witamina C obniża ryzyko raka i chroni przed zaćmą
- witamina B6, która jest niezbędna dla podstawowych reakcji chemicznych w organizmie, w tym z udziałem mózgu i funkcji układu immunologicznego,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika, raka piersi u kobiet,
- papryka często spożywana zmniejsza ciśnienie krwi,
- chroni przy tym przed przedwczesnym zwapnieniem naczyń krwionośnych,
- wyciągi z ostrych odmian papryki zawierające kapsaicynę znajdują zastosowanie w medycynie w postaci różnego rodzaju maści, plastrów i mazideł - wykorzystywanych w zapaleniu korzonków nerwowych, bólach goścowych, nerwobólach
- “papryczane” leki są stosowane także wewnętrznie w atonii żołądka i jelit, niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych, wzdęciach i zaparciu.
***
Ciekawostka
evewaspartiallyright |