Kalafior

Kalafior jest warzywem nie wywołującym żadnych alergii, jest niskokaloryczny i wykazuje właściwości antynowotworowe. Najwięcej odżywczych składników zawiera kalafior surowy (jak wszystkie inne warzywa). Warzywo to możemy gotować w wodzie i na parze. Możemy je  zapiekać, smażyć, oraz marynować. 

Na świecie występuje kilka odmian kalafiora - fioletowy, zielony, pomarańczowy i biały - jednak najbardziej znaną odmianą jest ta ostatnia.


Cała roślina (różyczki łodyga i liście) jest jadalna. Fioletowy kalafior różni się od białego  smakiem (który jest łagodniejszy i słodszy), oraz co jest oczywiste, kolorem. Obecność przeciwutleniaczy - antocyjanów, jest odpowiedzialna za jego purpurowy kolor. 










specialtyproduce.com
Pomarańczowy/żółty kalafior to nowa odmiana, która stała się dostępna w niektórych supermarketach i na rynkach rolniczych w 2003 roku. W smaku i ksztalcie jest bardzo podobny do zwykłego białego kalafiora. Ilość beta-karotenu jest  około 25 razy wyższa niż w białym kalafiorze. 


iop.org
Biały kalafior jest najbardziej znanym ze wszystkich odmian. Wszystkie odmiany kalafiora
charakteryzują się dużą zawartoscią składników mineralnych i witamin, które pomogają nam cieszyć się zdrowiem. Kalafior zawiera najwięcej witamin i składników mineralnych z całej rodziny kapustowatych warzyw. 

Kalafior bialy:

- jest źródłem wielu witamin: A, C, E, B1, B2, K, 

- zawiera: potas, magnez, sód, żelazo, mangan, wapń, fosfor, cynk, miedź,  fluor, jod, chlor,

- zawiera białko, węglowodany, błonnik, karoteny, kwas nikotynowy, kwas pantotenowy,
w jego składzie równiez występuje, sulforan.  

Właściwości antyrakowe: 

  • warzywo to zwalcza wolne rodniki,
  • kalafior, dzięki zawartości związków fitochemicznych - izotiocyjanianów i indoli, które cechują się dużą aktywnością przeciwrakową - zaliczany jest do głównych źródeł o działaniu przeciwnowotworowym. Badania wykazały, że u meżczyzn, którzy jedzą kalafior częściej niż raz w tygodniu, ryzyko rozwoju raka prostaty jest o połowę mniejsze. Ponadto sulforan zapobiega również przerzutom,
  • jedzenie surowego kalafiora i (jego 'kuzyna' o podobnych właściwościach) brokułów, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc u palaczy nawet o 50% (!!). Warzywa te również zmniejszają ryzyko tego nowotworu u osób, które rzuciły palenie,
  • zawierają składniki, które zabijaja komórki nowotworowe odporne m.in. na chemio- i radioterapię,
  • zawarty w kalafiorze sulforan pobudza enzymy zwalczające raka, jak również uniemożliwia rozwój już istniejących komórek nowotworowych.


Układ pokarmowy:

  • korzystnie wpływa na pracę nerek i wątroby,
  • usprawnia pracę przewodu pokarmowego,
  • zwalcza zaparcia,
  • leczy schorzenia śluzówki jelit i żołądka,
  • działa bakteriobójczo, 
  • wykazuje działanie przeciwnowotworowe, w szczególności w stosunku do jelita grubego,  
  • wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.


Inne właściwości kalafiora:

  • wzmacnia serce i układ krążenia,
  • chroni przed reumatyzmem,
  • zapobiega procesom starzenia się skóry i organizmu,
  • kalafior obfituje w naturalne związki, które wzmacniają i podnoszą odporność organizmu.


****
Gotowanie warzyw kapustowatych przez 10 minut w dużej ilości wody znacznie obniża zawartość związków fitochemicznych nawet o 75%! Warzywa kapustne zawsze powinny być rozdrobnione i delikatnie podduszone. Jeżeli już gotujesz w wodzie, gotuj nie dłużej niż 8 minut (zalej odrazu wrzątkiem). 

Lepiej wybierać warzywa świeże niż mrożone, ponieważ mrożone mają znacznie mniejszą wartość odżywczą - są poddawane blanszowaniu w wysokiej temperaturze, co jest powodem obniżonej zawartości związków aktywnych. 

Wykorzystaj w pełni potencjał przeciwnowotworowy kalafiora i starannie go żuj - pomaga to uwolnić aktywne cząsteczki. 

Kalafior należy do warzyw gazotwórczych. W celu złagodzenia wzdęc, należy go podawać z ziołami takimi jak imbir, czosnek, kminek, koper czy majeranek.


Kalafior najlepiej przechowywać w lodówce - zawiniętego w folię i w maksymalnym stopniu zabezpieczonego przed dostępem powietrza.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Archiwum bloga