Kalatea falistolistna, Calathea rufibarba


Wszystkie rodzaje kalatea (a jest ich dość pokaźna liczba) to bardzo atrakcyjne rośliny domowe. Zachwycają eleganckimi i bardzo dekoracyjnymi liśćmi. Kalathea falistolistna, jak sama nazwa wskazuje ma liście lekko pofalowane na brzegach. Są one wąskie, oraz lancetowate. Poza tym są dwukolorowe: zewnętrzna część jest ciemnozielona, oraz błyszcząca, natomiast od spodu jej liście są koloru purpurowego, a w dotyku przypominają materiał zamszowy (przynajmniej wg mnie). Kalatee  tworzą przyziemne pędy, a  ich liście dorastają do 30 - 40cm wysokości.


Purpurowy kolor na spodzie liści jest cechą roślin przystosowanych do życia w słabo oświetlonych miejscach. Kalathea to wiecznie zielona bylina, pochodząca z najniższych pięter lasów deszczowych (gł. w Brazylii). Ponieważ przyzwyczajona jest do tamtejszych warunków, życzeniem kalatea jest ciepłe mniejse o dużej wilgotności powietrza. Zbyt suche powietrze może sprzyjac pojawianiu się przędziorków, oraz zwijaniu się liści. 

Ponieważ jest to roślina cienolubna, półcień jest najlepszym miejscem. Dobrze też rośnie na jasnym stanowisku, ale musi być ono chronione przed bezpośrednim słońcem. Optymalna temperatura w okresie wzrostu nie powinna spadać poniżej 20C. W zimie nie powinna być niższa niż 16C.


Podlewamy regularnie, miękką wodą o temperaturze pokojowej. Kalatea lubi częste zraszanie. Należy pamiętać, aby podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie przesadzajmy. Z powodu zbyt obfitego podlewania powstają m.in miękkie pędy. Kalateę rozmnażamy przez podział rośliny, np podczas przesadzania, lub poprzez sadzonki. Ukorzeniać można w wodzie, lub ziemi. Gdy jest koniecznie przesadzanie, robimy to wiosną. Użyć należy luźnego kompostowanego podłoża. Doniczka nie powinna być zbyt głęboka.

Nawożenie: od marca do września - umiarkowane/słabe. W pozostałych miesiącach jeszcze słabiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Follow by Email

Archiwum bloga