Olejek lawendowy - Zrób to sama

Lawenda od wieków znana z cudownych właściwości,  kilka już razy udowodniła, że  rzeczywiście jest cudowna.

Olejek lawendowy jest jednym z najczęściej stosowanych olejów uniwersalnych. Lawenda ma odprężające własciwosci. Możesz go dodawać do kapieli - zazwyczaj relaksujacy piatek, kilka kropel możesz dodać na poduszkę (ułatwia zasypianie) oraz olej ten możesz stosować podczas masażu (cudowny zapach),a także jako peeling do ciała, czy dłoni (zob. zastepujac oliwek z oliwek, olejkiem z lawendy)

Ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne lawenda może być również stosowana na oparzenia i cięcia. Nie tylko leczy skórę, ale również pomaga w leczeniu blizn (za darmo!). Lawenda pomaga również w problemach zatok - wdychaj olej z lawendy, oraz swietnie radzi sobie z bólem głowy (wdychaj ususzone kwiaty lawendy, lub olejek).

Co będzie potrzebne:
 • oliwa z oliwek (ewent. olej), 
 • kwiaty lawendy (suszone, lub swieże),
 • słoik,
 • sitko (lub gaza),
 • folia i gumka (opcjonalnie),
 • rondel.

1.  Olejek lawendowy możemy wykonać zarówno ze swieżej jak i suszonej lawendy, z samych kwiatow, lub wraz z łodygami (przycinaj bardzo blisko kwiatów).  

Zbieram wystarczającą ilość kwiatów lawendy i wypełniam nimi średniej wielkości słoik.
thelittlebackyardfarm.com

2. Kolejmy etapem jest zalanie kwiatów oliwą z oliwek. 

Wlewam oliwę z oliwek, aż wszystkie kwiaty będą przykryte. Szczelnie zamykam słoik i pozostawiam w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu  (najlepszy parapet)*** na ok. tydzień.

3. Po tygodniu odcedzam otrzymany olej, używając sitka, lub gazy. By 'wycisnąć' każdą krople olejku lewandowego, używam łyżki, albo  dłoni. 
thelittlebackyardfarm.com


(Jeżeli olejek nie będzie posiadał oczekiwanego zapachu, dodaj kolejne kwiaty lawendy i powtórz proces).

5. Następnie przelewam odcedzony olejek lawendowy do ciemnej butelki/słoiczka (musi być koniecznie ciemna).

Przechowuj go w chłodnym miejscu.
Data ważnosci olejku to ok. 6 miesięcy.
couronneco.comwikihow.com
***W przypadku, gdy słońca brak (...), oraz jest chłodno, umieść słoiczek z kwiatami w garnku z woda i na bardzo małym ogniu podgrzewaj przez 10 minut. Czynność  powtarzaj tylko raz dziennie.

(nie robilam jeszcze, na razie pomysl jest zapisany tylko).

5 komentarzy:

 1. Anonimowy8/18/2016

  Świetny artykuł, uwielbiam DYI! Dla tych którzy jednak wolą pójść na skróty podrzucam do sprawdzenia ten olejek lawendowy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za przepis:-) zrobię w wolnej chwili i jak uzbieram tyle lawendy, bo mało jej mam, ale za to olejek nagietkowy już się robi :-) podobny jest przepis :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz słyszę, że jakikolwiek olejek można stosować na oparzania. Zawsze byłam przekonana, że rany oparzeniowej nie powinno się smarować tłustymi substancjami. No chyba że masz na myśli już zagojone blizny ;)
  Poza tym super przepis! Na pewno wykorzystam. Bardzo lubię zapach lawendy dlatego tym bardziej mi się podoba. Każdego lata lawenda rośnie u mnie na podwórku. W tym momencie nie mam dostępu do świeżej lawendy. Ale na zimę zawsze suszę kilka bukiecików. Czy do tego przepisu mogę użyć suszonej lawendy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jutro zbieram kwiaty lawendy i będę działać. Każdy kwiat i każda roślina to dar Boży i będzie służył zdrowiu. Natura jest piękna.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Follow by Email

Archiwum bloga