Naturalne środki czyszczące i dezynfekujące

Mieszanka chemikaliów jest skutecznym środkiem dezynfekującym, ale nie jest zdrowa dla skóry i środowiska naturalnego. 

Dobrą wiadomością jest to, że można naturalnie utrzymać czystość w domu. Domowe środki dezynfekujące/czyszczące na bazie ziół, olejków eterycznych, owoców cytrusowych, lub octu, nie tylko poradzą sobie z bakteriami, ale zarówno nadadzą świeży i naturalny zapach twoim czterem ścianom.


www.diylife.com
Te domowe środki czyszczące mają wszelakie zastosowania. Mogą być stosowane w kuchni, w łazience, do ubrań, na powierzchnie drewniane.

Najsilniejsze naturalne środki czyszczące to:
  • ocet,
  • soda oczyszczona,
  • cytryna,
  • woda różana,
  • zioła - cynamon, rozmaryn, lawenda, tymianek, goździki.

Ocet jest doskonałym naturalnym środkiem czyszczącym - odkaża i dezynfekuje. Jest uniwersalny - można go stosować do prawie wszystkiego, m.in usuwa pleśń, zapachy, plamy (smar). Należy pamiętać, że niewłaściwie rozcieńczony ocet może uszkodzić fugi. 
***Nie stosuj na powierzchnie z marmuru. 
PS. Nie martw się. Twój dom nie będzie pachniał jak ocet. Zapach znika zaraz po wyschnięciu.

Soda oczyszczona jest jednym z najbardziej wszechstronnych środków czyszczących na świecie. Może być stosowana do szorowania powierzchni. Jest świetnym środkiem dezodoryzującym. Można stosować do redukcji brzydkich zapachów, a także do prania ubran.

Cytryna skutecznie zabija wszelkie zarazki. Posiada łagodne właściwości wybielące. Sok z cytryny można uzywać:


  • jako środek do dezynfekcji zlewozmywaków, desek do krojenia, stołów, powierzchni w kuchni,
  • do oczyszczenia i nadnia połysku metalom takim jak mosiądz, miedź, srebrno,
  • skutecznie rozpuszcza osad z mydła i twarde osady wodne,
  • jako środek do polerowania mebli i podłóg z drewna,
  • do mycia naczyń,
  • do usuwania przebarwień, pleśni.

Nie należy używać cytryn do powierzchni marmurowej i granitowej, gdyż cytryna jest zbyt żrąca.  


Lawenda znana jest z silnych właściwości antyseptycznych i dezynfekujących. Szpitale na przyklad, używają lawendy jako środka antyseptycznego i dezynfekującego. Przez zmieszanie lawendy z wodą, możesz rozpylić owa miksturę na powierzchnie i używać jako środka dezynfekującego na co dzień.

Woda różana ponieważ ma antywirusowe i antybakteryjne właściwości, woda różana stosowana jest jako środek dezynfekujacy do utrzymania domu wolnego od bakterii i zarazków. Ponadto pięknie pachnie.

Tymianek był używany przez wieki jako naturalny środek na zarazki. Można dodać olejek tymiankowy do wody i czyścić nią deski do krojenia, oraz sprzęty kuchenne, które stykają się z surowymi jajami (lub mięsem).

Natura vs zarazki !!!



Środek do powierzchni z wody różanenej i soli epsom



Użyj butelki z rozpylaczem, wlej do niej wodę różaną i dodaj trochę soli epsom. Miksturą tą możesz czyścić półki, blaty, stoły. Wszystko jest naturalne, tańsze i przyjazne dla środowiska.


Olejek z drzewa herbacianego + lawenda
Pół litrową butelkę z rozpylaczem wypełnij po 1/4 olejku z drzewa herbacianego i 1/4 olejku lawendowego. Resztę butelki wypełnij wodą. Wstrząsnij przed każdym użyciem.


Połówka cytryny + ocet jabłkowy/soda oczyszczona
Sok cytrynowy może być zmieszany z octem, lub sodą oczyszczoną. Przetnij cytrynę na pół i posyp sodą, lub skrop octem jabłkowym. Użyj cytryny do szorowania naczyń, powierzchni i plam.

Woda destylowana + lawenda
Jak powyżej: 1/4 olejku lawendowego + woda destylowana (lub zwykła).

Ziołowy środek czystości
Składniki: lawenda, mięta, rozmaryn, szałwia, ocet jabłkowy. Wypełnij pół dużego słoika (w równych częściach) powyższymi ziołami (mogą być świeże, lub suszone). Następnie wypełnij resztę słoika octem jabłkowym, zakręć i pozostaw w nasłonecznionym miejscu na 6 tygodni przed użyciem.

Ekstrakt z nasion grejpfruta i cytryny
1 szklanka wody, 
1 szklanka octu, 
5 kropli ekstraktu z nasion grejpfruta, 
liquid castile soap - kilka kropelek,
10 kropli olejku z cytryny

Środek do polerowania mebli, oraz drewnianych podłóg

Wymiejszaj 1 szklankę oliwy z oliwy z sokiem z cytryny. Nałóż na ściereczkę i poleruj drewniane powierzchnie. Możesz dodać kilka kropli olejku z cytryny dla intensywniejszego zapachu.

Cytrynowy spriskiwacz
Napełnij pół litrową butelkę ze spryskiwaczem, sokiem z cytryny i zwykłą wodą. Stosuj na przebarwienia/kamienie na kranach, umywalkach, płytkach.

Sok z cytryny + soda oczyszczona
Wymieszaj oba składniki i stosuj jak powyżej. Pozostaw na kilka minut, poczym zmyj wodą.

Sok z cytryny na pleśń
Wymieszaj sok z cytryny z proszkiem do pieczenia, pozostaw na dwie godziny, zmyj.

Płyn z octu cytrynowego - wszelkie zastosowania
Wypełnij słoik skórkami po owocach cytrusowych (jakiekolwiek) i zalej je destylowanym octem. Pozostaw na parę tygodni. Gotowy ocet cytrusowy rozcieńcz z wodą, w proporcji 1:1. Dodatkowo możesz dodać kilka kropli olejku z drzewa sandałowego. Cytryna ma niesamowite właściwości przecibakteryjne, oraz przeciwgrzybiczne.


Tymianek: 
2 i pół szklanki wody, 
garść tymianku (świeży lub suszony), 
ocet, 
mydło w płynie Kastylia

Zagotuj wodę, dodaj tymianek. Duś pod przykryciem przez kilka godzin na małym ogniu. Schłodź i odcedź. Przelej wodę do spryskiwacza, dopełnij octem i mydłem w płynie. 


Naturalny wybielacz
Sok z cytryny działa jako naturalny środek wybielający. Dodaj pół szklanki soku z cytryny podczas prania białych rzeczy. Alternatywnie, sok z cytryny umieść bezpośrednio na białej pościeli lub ubraniach i pozostaw do wyschnięcia na słońcu. 



***
Upewnij się, że żaden z powyższych składników nie spowoduje uszkodzeń lub plam (zwłaszcza marmur/granit).



Podczas korzystania ze świeżych, lub suszonych ziół, wybierz organiczne (wolne od pestycydów).

Wstrząsnij przed każdym użyciem.



24 komentarze:

  1. Anonimowy11/26/2013

    ... swietny artykul ... Ala

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy4/03/2015

    mam dwa pytania: proporcje olejków eterycznych i wody są poprawne? Np.: lawendowy i woda. 125 ml olejku i 375 ml. wody? to chyba zdecydowanie za dużo olejku, no i cena robi się trochę kosmiczna...
    A druga uwaga to, że olejki raczej nie rozpuszczają się w wodzie wiec trzeba zawsze pamiętać o energicznym wstrząsaniu nim zaczniemy rozpylać czy uzywać w inny sposób. Chyba,że użyjemy olejków, które są dostosowane do rozpuszczania w wodzie...
    Generalnie pomysł na użycie świetny a potencjał dezynfekcyjny olejków olbrzymi.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. O to są środki, które na pewno przydarzą sie w momencie kiedy nie ma tych dedykowanych. Skuteczność czasami jest podobna albo lepsza.

    OdpowiedzUsuń
  4. Naturalne środki do dezynfekcji są często zaskakująco skuteczne, dlatego warto je testować...

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja aktualnie stosuje cytryny, bo ma przyjemniejszy zapach od octu. A latem ocet, bo mogę wywietrzyć pokój czy dom bez problemu. W zimie to troszkę ciężko bo od razu się wyziębia

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimowy11/10/2017

    A co na karmnik dla ptaków? Czy ocet wystarczy?

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak dla mnie, najlepsze profesjonalne środki czystości ma hurtownia internetowa Polimer24.pl. Zawsze robię tam ogromne zakupy i zapasy starczają na naprawdę bardzo długo, a dom lśni czystością :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Takie środki czyszczące to też dobra alternatywa, kiedy skończy nam się nasz kupny środek. Super artykuł. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja bym jeszcze pozwoliła sobie na zamontowanie przed drzwiami wejściowymi solidnej wycieraczki systemowej https://www.alumatex.pl która na pewno ograniczy w dużym stopniu ilość wnoszonego brudu. Wtedy nie musielibyśmy cudować z organizowaniem różnego rodzaju środków czystości, gdyż nasze podłogi są odpowiednio czystsze.

    OdpowiedzUsuń
  11. akurat ja nie znoszę zapachu octu dlatego opcja przygotowywania domowych środków czystości odpada. na szczęście w sklepach też można znaleźć ekologiczne produkty, bezpieczne dla skóry i dróg oddechowych, więc z octem męczyć się nie muszę ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Niestety, wielu tych środków nie znam - chętnie jednak je wypróbuję!

    OdpowiedzUsuń
  14. To są świetne sposoby, ale np. samodzielnie nikt nie pozbędzie się grzyba ze ściany, dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, takich jak https://optimal-osuszanie.pl/ Sprawdźcie sobie, co mają w swojej ofercie i korzystajcie, bo to firma osuszająca Warszawa z największym doświadczeniem!

    OdpowiedzUsuń
  15. Super pomysł! Warto przygotować samodzielnie taki środek do dezynfekcji.

    OdpowiedzUsuń
  16. Domowe środki czystości są przeważnie zawsze skuteczne

    OdpowiedzUsuń
  17. Na szczęście teraz mamy takie marki które zwracają uwagę na to jakie składniki wykorzystują do produkcji środków czystości. Kupując w sklepie możemy naprawdę dostać produkt wysokiej jakości, w dobrej cenie. Zobaczcie na ofertę tego producenta https://www.inco.pl/dzialalnosci/domowe-srodki-czystosci . Najlepsza chemia gospodarcza na rynku.

    OdpowiedzUsuń
  18. Super sprawa, można samemu sobie taki płyn zrobić. Tu też ozonatory od https://ozonatory.eu na pewno przydadzą się do skutecznej dezynfekcji pomieszczeń

    OdpowiedzUsuń
  19. Faktycznie sam dobór właściwych środków czyszczących jest dość ważną kwestią jaki sama higiena. Od siebie mogę z całą pewnością polecić fajne materiały higieniczne https://calde.pl/ któych ja na co dzień u siebie używam.

    OdpowiedzUsuń
  20. Przy wyborze środków czystości warto poczytać opinie w sieci na ich temat. Ja wybrałem środki czystości marki ENZIM - i sprawdzają się doskonale, to renomowana marka - pomogła mi podczas pandemii.

    OdpowiedzUsuń
  21. Warto pamiętać o ważnym elemencie - osuszanie budynków gdańsk . Nie tylko poprawia to estetykę i czystość, ale także zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego polecam sprawdzić sobie różne metody osuszania budynków, a także przeczytać o tym, jak można temu zapobiegać na stronie specjalistów od czyszczenia i pielęgnacji wnętrz

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Archiwum bloga