Zaparcia to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, mające na celu uprzykrzyć nam życie. Cecha - problem z wypróżnianiem się.
Dolegliwość ta może wystąpić z różnych przyczyn, m.in nieodpowiedni styl życia - siedzący, brak aktywności fizycznej - tłumienie naturalnego odruchu defekacyjnego, stres, złe odżywianie, zaburzenia hormonalne, małe spożycie płynów, lub dieta uboga w błonnik.
***Zdrowy człowiek powinien oddawać 1-2 kału dziennie.
Zacznij od zdrowej diety.
Unikaj tłustych, ciężkostrawnych posiłków, oraz węglowodanów prostych (słodyczy, napojów musujących) gdyż pokarmy te zbyt długo zalegają w żołądku i jelitach, powodując m.in zatwardzenie.
Błonnik m.in:
- pobudza pracę jelit,
- działa przeczyszczająco - ułatwia i zwiększa częstość wypróżnień,
- nawilża jelita,
- pomaga regulować pracę żołądka,
- pomaga w trawieniu,
Najczęściej osoby z zaparciami spożywają zbyt małe ilości błonnika pokarmowego. Gdzie szukać:
- kalafior
- papryka
- grejpfrut
- ryż
- rośliny strączkowe: fasola, groch, ciecierzyca
- aronia
- awokado
- migdały
- nasiona słonecznika
- brokuły
- siemie lniane
- banany
- cukinia
- pomarańcza
- kiwi
- cebula
- oliwki
- koperek
- imbir
- kiszona kapusta
- dynia
- cynamon
- buraki
- jabłka
- ananas
- suszone owoce: morele
- ogórki
- kawa
Pij dużo płynów.
Zalecane jest picie od 1-2l płynów dziennie. Duże ilości wody zmiękczają stolec, ułatwiając jego wydalenie.
Nie wstrzymuj stolca!
Wstrzymywanie oddawania kału po pewnym czasie może zakłócić rytm pracy jelit, powodując iż będą one pracowały wolniej, powodując uciążliwe zaparcia.
bida-z-nedza.blog.pl |
Więcej ruchu!
Wysiłek fizyczny odgrywa bardzo ważną role w zapobieganiu zaparć nawykowych - niektóre ćwiczenia stymulują prawidłową pracę jelit i żołądka, eliminując te dolegliwości.
Metody leczenia zaparć. Oto niektóre z nich:
- herbata z kopru - 1 łyżeczkę nasion zalej wrzątkiem,
- pij sok z marchwi i szpinaku,
- zanurz kilka rodzynek w gorącej wodzie, rozgnieć i zjedz przed snem,
- wymieszaj łyżeczkę oleju rycynowego z 1/4 łyżeczki imbiru w proszku z ciepłą wodą,
- najlepiej na pusty żołądek wypić lenią wodę z łyżeczką miodu,
- namocz kilka śliwek w mleku, ugnieć i jedz,
- ugotuj kalafior z czosnkiem i bulką tartą i czosnkiem - 10 minut i lądujesz w toalecie,
- kawa, oraz woda z cytryną również powinny pomóc,
- 1 łyżeczkę nasion babki zwyczajnej zalej szklanką gorącej wody. Ochłodz, następnie pij śluzowaty napar razem z nasionami przed pójściem spać.
Bez wątpienia odpowiednio skomponowana dieta pozwala zapobiec zaparciom. W moim przypadku to się sprawdziło. albowiem gdy tylko zmieniałam swoją dietę na bogatą w błonnik, zaczęłam chodzić codziennie do toalety. aby moja dieta była bogata w błonnik, po prostu zaczęłam pić dwa razy dziennie Błonnik Witalny (mieszankę babki płesznik i babki jajowatej). To ona w 100g ma aż 68g błonnika. W celu utrzymania takiego efektu, naturalną kurację przeprowadzam co 3 miesiące. I wreszcie nie męczę się w toalecie.
OdpowiedzUsuńJa często mam zaparcia,piję herbatę z rumianku albo sok jabłkowy,jak to nie pomaga piję Dicopeg.
OdpowiedzUsuńJak pomóc małym dzieciom, które mają obniżone napięcie mięśniowe? Problem z napięciem sprawia, że jelita źle pracują a to powoduje zaparcia. Córka je dużo owoców. Jest karmiona piersią. Słodycze je od wielkiego święta. Dicoflor, BioGaia, koperek, rumianek, Debridat nie pomagają. Względnie ratuje nas laktuloza, ale boję się, że niebawem dojdziemy do 50 ml na dzień a i tak nie będzie dobrze. Zakupiłam ascorbinian sodu i próbuję go przemycić w płynach, ale córka wyczuwa jego smak i nie chce pić. Córka ma niespełna dwa latka. Zaburzenia integracji sensorycznej w sferze oralnej też nam nie pomagają, bo bardzo ciężko jest mi urozmaicać dietę, gdy tyle konsystencji nie odpowiada córce. Staję na głowie a efektów nie widać.
OdpowiedzUsuń"@Edyta szycha tez pije dicopeg 10g bo nie dzialaja juz na mnie domowe sposoby. Probowalam otrebow czy siemienia lanianego, ale zdarzalo sie ze to tylko pogorszylo sytuacje. dicopeg 10g stosuje od kilku miesiecy a same zaparcia wystepuja juz naprawde rzadziej no chyba ze przesadze w weekend z objadaniem sie :)
OdpowiedzUsuń@Mała36"
.
OdpowiedzUsuńA co, jeśli niemowlak ma kłopot z zaparciami? Wszystkie procesy w takim małym organizmie zachodzą nieco inaczej, więc nie trudno o jakiekolwiek problemy, czy też właśnie zaparcia. Przy pierwszym dziecku bardzo panikowałam w takich sytuacjach, a teraz szukać przyczyn takich zaparć z pomocą strony https://apteline.pl/artykuly/zaparcia-u-noworodka-i-niemowlaka-z-czego-wynikaja i mam nadzieję, że zaparcia zaraz znikną.
OdpowiedzUsuń