pl.wikipedia.org |
Babka zwyczajna (Plantago maior L.) – to gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych. Babka zwyczajna jest byliną, rosnącą praktycznie wszedzie: ogrody, łąki, działki, drogi, chodniki, a nawet śmietniki.
Liście tej rośliny są kształtu szerokojajowatego. Kłos babki, o walcowatym kształcie, i zielonym lub żółtawobiałym kolorze, jest długi (osiągający wysokość do 50cm) i w czasie owocowania zwęża się na końcu. Babka zwyczajna kwitnie od czerwca do października.
- garbniki, flawonoidy, substancje śluzowe, pektyny
- potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk i miedź
- witaminy A, K, C,
- błonnik
- witaminy z grupy B,
- alantoina, glikozydy, fenole, taniny
- kwasy: cytrynowy, krzemowy, oleanolowy, cholinę.
chwastowisko.wordpress |
Liście babki stanowią bardzo ważny surowiec leczniczy, ale nasiona tej rośliny są równiez wykorzystywane w naturanej medycynie i kosmetyce.
Babka zwyczajna posiada właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne (glikozydy).
- kto z nas nie przykładał babki na ranę, gdy zdraliśmy kolano, przewracając się na rowerze, lub gdy skaleczyliśmy się w paluch, hm ?? Babka zwyczajna przyśpiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie, oraz zatrzymuje krwawienie. Zmniejsza ból i zapobiega wtórnej infekcji rany. Pomaga w leczeniu stłuczeń, siniaków, oraz złamanych kości. Naparem możemy przemywać trudno gojące się rany
- świeże liście przykłada się na ukąszenia owadów, a także na opuchnięte, lub zwichnięte kończyny,
- liście babki mają właściwości bakteriobójcze. Stosuje się je w: zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach. Babka łagodzi kaszel (wykrztuśne i uspokajające syropy) i ból gardła. Pomaga w zapaleniu migdałkow, oraz redukowaniu gorączki. Oczyszcza organizm z toksyn
- ekstrakty z liści babki mogą być stosowane jako płyn do płukania jamy ustnej w celu zmniejszenia stanu zapalnego dziąseł,
- zapalenie spojówek.
Bądź piękna z babką zwyczajną:
- liście babki można stosować do pielęgnacji skóry. Babka zawiera bowiem alantoinę, związek organiczny, który nie tylko ułatwia gojenie się ran, ale również działa ściągająco i przyśpiesza regenerację skóry. Maści z babki można stosować do każdego rodzaju schorzenia skóry: oparzenia słoneczne i pieluszkowe, owrzodzenia, skaleczenia, infekcje, trądzik, wysypki, świąd, łuszczyca, egzema, łupież.
- z nasion babki robi sie napar, który stosowany jest głównie na zatwardzenia,
portuguese.alibaba |
- pomaga w infekcjach jelit i zołądka: niestrawność, zaparcia, biegunki, czerwonki, choroby wrzodowej żołądka i jelit
- obniża poziom cholesterolu LDL i poprawia HDL, a także obniża poziom triglicerydów,
***Okres przechowywania suszonego ziela i liści wynosi 2 lata. Suszone korzenie, kłącza, nasiona przechowujemy ok. 3-4 lata.
Po upływie tego czasu surowce tracą swą moc leczniczą.